Disabled

W przypadku osób niepełnosprawnych i na wózka inwalidzkich, nacisk położony jest na klasyczną budowę ciała, z mniejszą masą mięśniową i lżejszym stopniem odtłuszczenia . Oceny dokonuje się na podstawie porównań w czterech zwrotach.

KATEGORIE:
1. ogólne osoby niepełnosprawne
2. wózek inwalidzki
3. inwalidztwo ramienia
4. inwalidztwo nogi
RUNDY:
Mężczyźni / Kobiety Kulturystyka składa się z dwóch rund w następujący sposób.
RUNDA 1:
Zawodnicy wchodzą jeden po drugim, wg kolejności numeru, nazwiska i kraju.
Porównanie w 4 zwrotach następuje po obowiązkowych pozach
A) podwójne bicepsy przodem
B) mięśnie najszersze grzbietu przodem
C) klatka piersiowa bokiem
D) podwójne bicepsy tyłem
E) mięśnie najszersze grzbietu tyłem
F) triceps bokiem
G) mięśnie brzucha i ud

Zawodnicy są wprowadzani na scenę w kolejności numerycznej w jednej linii. W grupach nie więcej niż trzech konkurentów w tym samym czasie, będą prowadzone porównania przez cztery zwroty. To daje sędziom wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do indywidualnych porównań. Po tej wstępnej oceny w zwrotach i zakończeniu póz obowiązkowych, każdy sędzia otrzymuje możliwość wezwania do porównań indywidualnych nie więcej niż 3 zawodników jednocześnie. Po zakończeniu porównań indywidualnych Sędzia Liniowy sprowadza zawodników ze sceny.
RUNDA 2
UKŁAD DOWOLNY: pokaz kulturystyczny, trwający maksymalnie 1 minutę.
Sędziowie typują zawodników od pierwszego do ostatniego miejsca.
Punktacja wstępna jest taka sama jak w innych kategoriach.

STRÓJ
1. Zawodnicy do pozowania mogą założyć kolorowe, nieprzezroczyste, kąpielówki, które są czyste i przyzwoite. Kolor, tkanina, struktura i styl kapielówek pozostają w gestii zawodnika. Kąpielówki przykrywają minimum ¾ gluteus maximus i całkowicie powierzchnię przednią, a bok kąpielówek winien mieć co najmniej 1 cm szerokości. Stosowanie wyściółki w dowolnym miejscu w kąpielówkach jest zabronione.
2. Zawodnicy nie mogą nosić obuwia, okularów, zegarków, wisiorków, kolczyków, peruczek, ozdób odbijających światło czy sztucznych dodatków
3. Używanie rekwizytów podczas wstępnych lub finałowych prezentacji jest surowo zabronione.
4. Używanie substancji koloryzujących i bronzerów, które mogą brudzić, jest zabronione. Jeśli opalenizna usuwa się pod wpływem dotyku, sportowiec nie będzie mógł wejść na scenę.
5. Profesjonalne zabiegi opalania (opalanie airbrush, opalanie w kabinie) mogą być stosowane w przypadku wykonywania przez profesjonalne firmy i wykwalifikowany personel.
6. Nadmierne stosowanie olejku do ciała jest surowo zabronione; dozwolone w umiarkowanych ilościach, niestwarzających zagrożenia dla bezpieczeństwa innych zawodników na scenie.

POZY OBOWIĄZKOWE
PODWÓJNE BICEPSY PRZODEM
Siedząc na wózku inwalidzkim naprzeciw sędziów, zawodnik podnosi obydwa ramiona do poziomu barków i zgina je w stawach łokciowych. Dłonie powinny być zaciśnięte i odrzucone tak, aby spowodować skurcze bicepsów i przedramienia, które są głównymi grupami mięśni, które mają być oceniane w tej pozie. Ponadto, zawodnik powinien próbować spiąć jak najwięcej innych mięśni, jeśli to możliwe, tak aby sędziowie mogli dodatkowo ocenić całą górną część ciała, od głowy do bioder.
MIĘŚNIE NAJSZERSZE GRZBIETU PRZODEM
Siedzący na wózku inwalidzkim, twarzą do sędziów, zawodnik kładzie otwarte lub zaciśnięte w pięści dłonie, równolegle lub ukośnie na talii i stara się ,,rozłożyć” najszerszy grzbietu. Jednocześnie powinien próbować spiąć jak najwięcej innych mięśni grup przednich, jak to tylko możliwe.
KLATKA PIERSIOWA BOKIEM
Zawodnik, siedząc na wózku, może wybrać dowolną stronę w tej pozycji, aby wyeksponować ,,lepsze” ramię. Siedząc swoją lewą lub prawą stroną w kierunku sędziów,zgina ramię bliżej sędziów do pozycji kąta prostego, pięść zaciśnięta, drugą ręką chwyta nadgarstek. Następnie zawodnik eksponuje klatkę piersiową, napinając przedramię i biceps.
PODWÓJNE BICEPSY TYŁEM
Siedzący na wózku inwalidzkim, plecami do sędziów, zawodnik zgina ramiona i nadgarstki jak w pozycji PODWÓJNE BICEPSY PRZODEM. Następnie spina mięśnie ramion, górnej i dolnej części pleców.
MIĘŚNIE NAJSZERSZE GRZBIETU TYŁEM
Siedząc na wózku inwalidzkim, plecami do sędziów, zawodnik umieszcza dłonie na pasie z łokciami trzymanymi szeroko. Następnie stara się rozłożyć najszersze mięśnie grzbietu maksymalnie szeroko.
TRICEPS BOKIEM
Zawodnik może wybrać jedną ze stron w tej pozycji, aby pokazać „lepsze” ramie. Siedząc na wózku, lewą lub prawą stroną w kierunku sędziów, umieszcza obydwie ręce za plecami, łącząc palce lub chwytając dłonią za nadgarstek ramienia eksponowanego. Zawodnik wywiera nacisk na eksponowane ramię, powodując tym samym skurcz mięśni tricepsa. On także unosi klatkę piersiową i spina mięśnie brzucha.
MIĘŚNIE BRZUCHA
Siedząc na wózku inwalidzkim naprzeciw sędziów, zawodnik umieszcza obie ręce za głową. Następnie kurczy mięśnie brzucha przez „crunching” tułowia lekko do przodu. Sędziowie oceniają mięśnie brzucha, a następnie kończą analizą całej górnej części sylwetki od głowy do biodra.